Документи




Правилник за дейността на детската градина


ПРАВИЛНИК

 

 

ЗА ДЕЙНОСТТА

НА ДГ”ВЪЛШЕБСТВО” - ГРАД БУРГАС

 

 

Приет на заседание на Педагогически съвет

Протокол №1 от 19.09.2023.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023 2024

УЧЕБНА ГОДИНА

 

 

 

 

 

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е:

 

 

 

  Глава първа                                      ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ                                               

  Глава втора                                       ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБУЧЕНИЕ

 

  Глава трета                                       ДЕЙНОСТИ

                       

  Глава четвърта                                УЧАСТНИЦИ В ПРЕДУЧИЛИЩНОТО

                                                               ВЪЗПИТАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ

 

        

  Глава пета                                         УПРАВЛЕНИЕ                                                       

  Глава шеста                                      ФИНАНСИРАНЕ                                      

                               

 

 

                                    ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ                                                                                                                           

 

 

 

 

 

 

                                                             

 

 

 

 

                                    

Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.  1  / съгл. чл.24.ал.(1) от ЗПУО/

(1)ДГ“Вълшебство“ е институция в системата на предучилищното и училищното образование, в която се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца от тригодишна възраст до постъпването им в I клас в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

(2) При условията и по реда на този закон в детската градина може да се приемат за отглеждане, възпитание, социализация и обучение и деца на две годишна възраст.

(3) В детската градина може да се разкриват яслени групи за отглеждане на деца от 10-месечна до тригодишна възраст.

(4) Децата, постъпили в яслени групи в детските градини, се отглеждат, възпитават, социализират и обучават по стандарти за ранно детско развитие, приети с наредба на министъра на здравеопазването и министъра на образованието и науката.

 

Чл.2 /съгл.Чл. 28. от ЗПУО /

(1) ДГ“Вълшебство“ осъществява своята дейност въз основа на принципа на автономията и в съответствие с нормативните актове, като:

1. определят свои политики за развитието си в съответствие със законите на страната;

2. урежда устройството и дейността си в правилник в съответствие с този закон и подзаконовите актове по прилагането му;

3. избира организацията, методите и средствата на обучение за осигуряване на качествено образование;

4. определя свои символи и ритуали в съответствие с принципите на националната идентичност и култура, както и свое униформено облекло и други отличителни знаци;

5. участват в национални и международни програми и проекти, подпомагащи дейности в областта на образованието.

Чл.3 / Съгл.Чл. 57. (1) от ЗПУО/

1. Децата постъпват в детската градина не по-рано от учебната година, която започва в годината на навършване на тригодишната им възраст.

2. По преценка на родителя и/или при липса на яслена група в съответното населено място и при наличие на свободни места децата може да постъпят в детската градина и при навършени 2 години към началото на учебната година на постъпването.

3. В яслените групи в детската градина може да постъпват деца от 10-месечна до тригодишна възраст.

4. Постъпването на децата в детската градина се осъществява целогодишно.

Чл.4 /Съгл.Чл. 58 от ЗПУО/

1. Децата в държавните, общинските и частните детски градини може да се преместват в други детски градини през цялата учебна година при наличие на свободни места.

Чл.5 /Съгл.Чл. 59. (1) от ЗПУО/ Условията и редът за записване, отписване и преместване в общинските детски градини се определят с наредба на общинския съвет, а за държавните детски градини – с акт на съответния финансиращ орган.

Чл.6/ Съгл.Чл. 60. (1) от ЗПУО/ Броят на групите и броят на децата в група в държавните и общинските детски градини се определят от директора на детската градина след съгласуване с педагогическия съвет в съответствие с държавния образователен стандарт за финансирането на институциите и с държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие.

2.  Броят на групите и броят на децата в група в частните детски градини се

определят в съответствие с държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие.

3. Свободни места в детската градина са местата в рамките на определения брой по ал. 1 и 2, които са останали незаети след записване на всички желаещи деца към определен момент.

4.Приемът на децата в детската градина се осъществява с помоща на електронна система с утвърдени правила и заповед на кмета на общината.При записване се представя и необходимата медицинска документация .

       Чл.7/Съгл. Чл. 192. (1) от ЗПУО/Детските градини и училищата са длъжни да приемат деца и ученици със специални    образователни потребности.

        (2) В група в детска градина и в паралелка в училище може да се обучават до три деца и ученици със специални образователни потребности.

         Чл.8/ Съгл.чл.254,ал.2 от ЗПУО,т.4вот РМС373/5.07.2017/В детското заведение се сформира екип  със заповед на директора за обхват на децата и задържане в образователната система в задължителна предучилищна възраст.Екипът осъществявя дейност съобразно механизма  за съвместна работа на институциите.

 

Глава  втора

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБУЧЕНИЕ

Организация на предучилищното образование

 

Чл.8 / съгл.чл. 62. (1) от ЗПУО/ Предучилищното образование се организира в групи според възрастта на децата.

(2) Предучилищното образование може да се организира и в разновъзрастови групи.

(3) Сформирането на групите по ал. 1 и 2 се определя с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

(4) Когато в детската градина са записани деца с различна етническа принадлежност от една и съща възраст, не се допуска обособяването им в групи по ал. 1 въз основа на етническата им принадлежност.

 

 

 

 

 

Чл.9/Съгл.Чл. 63. (1) от ЗПУО/ Предучилищното образование се организира в учебни години.

(2) Учебната година в предучилищното образование започва на 15 септември и е с продължителност 12 месеца. В случай че 15 септември е почивен ден, тя започва на първия следващ работен ден.

(3) Учебната година включва учебно и неучебно време.

Чл.10 / Съгл.Чл. 64. (1) от ЗПУО/Учебното време през учебната година е в периода от 15 септември до 31 май на следващата календарна година.

(2) Учебното време се състои от учебни седмици и учебни дни.

(3) Учебното време се организира в педагогически ситуации. Броят и продължителността на педагогическите ситуации се определят с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

Чл.11 /Съгл.Чл. 65. (1) от ЗПУО/ Педагогическото взаимодействие в предучилищното образование се организира в основни и в допълнителни форми.

(2) Педагогическата ситуация е основна форма на педагогическо взаимодействие.

(3) Допълнителните форми на педагогическо взаимодействие са дейности, които се организират от учителя на групата извън педагогическите ситуации съобразно потребностите и интересите на децата.

Чл.12/Съгл.Чл. 66 от ЗПУО/В неучебното време се провеждат само допълнителни форми на педагогическо взаимодействие.

Чл.13/Съгл.Чл. 67. (1) от ЗПУО/ Основните форми на педагогическо взаимодействие се осъществяват при целодневна, полудневна, почасова или в самостоятелна организация по избор на родителя при условия и по ред, определени с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

(2) Самостоятелната организация по ал. 1 се одобрява след решение на експертна комисия към регионалното управление на образованието. В комисията задължително участва представител на съответната община и на Агенцията за социално подпомагане.

Чл.14/Съгл.Чл. 68. (1) от ЗПУО/ В общинските детски градини може да се организират почасови, съботно-неделни и сезонни дейности като допълнителна услуга по отглеждане на децата по желание на родителите и при условия и по ред, определени с наредба на общинския съвет.                                                  

Съдържание на предучилищното образование

 

Чл.15/Съгл.Чл. 69. (1) от ЗПУО/ Предучилищното образование създава условия за придобиване на съвкупност от компетентности – знания, умения и отношения, необходими за успешното преминаване на детето към училищното образование.

(2) Компетентностите по ал. 1 се определят с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

Чл.16/ Съгл.Чл. 70. (1) от ЗПУО/ Процесът на предучилищното образование е подчинен на прилагането на програмна система като част от стратегията за развитието на детската градина или училището, което извършва задължително предучилищно образование, и която съответства на изискванията на държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

 

(2) Програмната система е цялостна концепция за развитието на детето с подходи и форми на педагогическо взаимодействие, подчинени на обща цел.

(3) Държавните, общинските и частните детски градини могат да работят по авторски и иновативни програмни системи в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

Чл.17/Съгл.Чл. 71 от ЗПУО/ Предучилищното образование се осъществява по образователните направления по ред, определен с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

Чл.18/Съгл.Чл. 72 от ЗПУО/ В края на предучилищното образование се издава удостоверение за задължително предучилищно образование по ред, определен с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

 

 

Глава трета                ДЕЙНОСТИ

 

 

 

Раздел първи                              ХРАНЕНЕ

 

 

Чл. 19 .Храненето се осъществява при спазване на единно меню изготвено от специалист- технолог и покриващо нормите за рационално хранене в предучилищна възраст.

Чл. 20.  Менюто се обсъжда с мед.специалисти и директора.

Чл.21. Продуктите се получават ежедневно по заявка от склада от комисия: дежурен учител или мед.сестра, готвач и домакин на склада за хранителни продукти.

Чл.22.Учителката или мед.с естра удостоверява с подписа си съответствието между претеглените продукти и грамажа им в требвателния лист.

 Чл.23.При промяна в броя на децата над допустимата / 5 деца / се правят допълнителни требвателни листи, с които се прибавят или отнемат продукти. Същите се подписват от тази дежурна учителка или мед. сестра, която е подписала основния требвателен лист.

Чл.24 Отговорност за влагането на продуктите, за количеството и качеството на приготвената храна, както и правилното разпределение носи главният готвач.

Чл.25.Контрол върху цялостната организация на храненето в детското заведение осъществява Директора и мед.сестра.

Чл.26.От храната ежедневно се заделят проби, които се съхраняват в хладилник в продължение на 48ч.

Чл.27.Храната от кухнята се получава само от пом. възпитателките както следва:

  • за сутрешна закуска – в   8.30 часа
  • за обяд - 11.30 часа
  • за следобедна закуска - след 13.30 часа                                                                    

Чл.28.Храната в групите се разпределя от пом.възпитателките под контрола на учителките, като отговорност за количеството й носят пом.възпитателките.

Чл.29.Учителките и мед.сестра следят как децата приемат различните ястия, за което информират Директора и правят предложения пред технолога

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                         

Раздел втори                                ОТДИХ НА ДЕЦАТА

 

Чл.30. По желание на родителите и по инициатива на учителките се организират лагери за децата през различни сезони при спазване изискванията на Наредба № 2 за организиране и провеждане на детския и ученически отдих и туризъм.

 

Чл.31.Включването на децата в лагерните групи става след задължителен основен медицински преглед от личния лекар и с негово разрешение.

Чл.32. Отдихът на децата се финансира от родителите.

 

  Раздел  трети                    ЗДРАВНО-ХИГИЕННА ДЕЙНОСТ:

 

 

Чл. 33. Здравното обслужване в ДГ се осъществява от мед.специалист

Чл.34. Здравно –хигиената дейност  се реализира с помощта на лекции предвидени в плана на мед.сестра в детското заведение

Чл.35.Учителките и помощник- възпитателите съвместно с мед.сестра се грижат  за здравето на децата и тяхното закаляване

Чл.36.За подържане на необходимите санитарно- хигиенни условия в съответствие с нормативната уредба отговарят помощник – възпитателките

 

                                                    Глава четвърти

УЧАСТНИЦИ В ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ВЪЗПИТАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ

Раздел І

УЧИТЕЛИ

Чл.37/Съгл .Чл. 219. (1) от ЗПУО/ Педагогическите специалисти имат следните права:

1. да бъдат зачитани правата и достойнството им;

2. да определят методите и средствата за провеждане на образователния процес съобразно принципите и целите, определени в този закон;

3. да участват във формирането на политиките за развитие на детската градина, училището или центъра за подкрепа за личностно развитие;

4. да получават професионална подкрепа в процеса на изпълнение на служебните си задължения;

5. да повишават квалификацията си;

6. да бъдат поощрявани и награждавани.

(2) Педагогическите специалисти имат следните задължения:

1. да осъществяват обучение и възпитание на децата в съответствие с държавните образователни стандарти;

2.Да изработят и прилагат модел за работа със семействата и децата в периода на адаптация от семейна среда към детска градина, който е разработен като индивидуален план и е част от документацията на всяка група/Съгл.чл.39,ал.2 от Наредба №5 за предучилищно образование,изм.ДВ,бр.85/2.10.2000г./

 

 

 

3. да опазват живота и здравето на децата по време на образователния процес и на други дейности, организирани от ДГ;

4. да зачитат правата и достойнството на децата и другите участници в предучилищното и училищното образование и да сътрудничат и партнират със заинтересованите страни

5 да поддържат и повишават квалификацията си съобразно политиките за организационно развитие на съответната институция и специфичните потребности на децата, с които работят с цел подобряване качеството на образованието им.

(3) На педагогическите специалисти се дължи почит и уважение от учениците, родителите, административните органи и обществеността.

Чл.38/Съгл.Чл. 221. (3) от ЗПУО/ Педагогическите специалисти са длъжни ежегодно да повишават квалификацията си с цел подобряване качеството на работата им и повишаване резултатите и качеството на подготовка на децата и учениците.

Чл.39/Съгл.Чл. 224 (2) от ЗПУО/Повишаването на квалификацията на конкретния педагогически специалист е насочено и към напредъка на децата и учениците, както и към подобряване на образователните им резултати.

 

                      Раздел втори              Деца

 

Основни права и задължения

Чл.40/Съгл.Чл. 171. (1) от ЗПУО/ Децата, имат следните права:

1. да бъдат обучавани и възпитавани в здравословна, безопасна и сигурна среда;

2. да бъдат зачитани като активни участници в образователния процес;

3. да получават обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие;

4. да участват в проектни дейности;

 

Чл.41/Съгл.Чл. 185. (1) от ЗПУО/ Детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие са длъжни да осъществяват дейности по превенция на тормоза и насилието, както и дейности за мотивация и преодоляване на проблемното поведение, които са израз на общата воля и на координираните усилия на всички участници в образователния процес.

 

Чл. 42. Децата в детската градина се отглеждат, възпитават и обучават при условия, които гарантират:
1. равни възможности за физическо, духовно и социално развитие;
2. техните права, свобода и сигурност;
3. зачитане на достойнството им, уважение и любов към детето;
4. възпитание в дух на разбирателство, мир и толерантност;
5. приобщаване към националните традиции и културните ценности.

 

 

 

 

                       Раздел трети                        Родители

                     

 

Чл.43/Съгл.Чл. 208. (1) от ЗПУО/Сътрудничеството и взаимодействието между родителите и детската градина се осъществяват чрез индивидуални консултации, родителски срещи, обучения, както и всеки път, когато конкретна ситуация или поведение на детето го прави необходимо.

Чл.44/Съгл. Чл. 209 от ЗПУО/ Родителите имат следните права:

1. периодично и своевременно да получават информация за успеха и развитието на децата им в образователния процес, за спазването на правилата в детската градина и за приобщаването им към общността;

2. да се срещат с ръководството на детската градина, с учителите и с другите педагогически специалисти в определеното приемно време или в друго удобно за двете страни време;

3. да се запознаят с дневния режим и  със съответната педагогическа система в детската градина;

4. да присъстват и при желание от тяхна страна да бъдат изслушвани, когато се решават въпроси, които засягат права и интереси на детето;

5. най-малко веднъж годишно да получават информация, подкрепа и консултиране в детската градини по въпроси, свързани с образованието и с личностното развитие на децата им;

6. да избират и да бъдат избирани в обществения съвет на детската градина

7. да изразяват мнение и да правят предложения за развитие на детската градина.

Чл.45/Съгл.Чл. 210 (1) от ЗПУО/ Родителите имат следните задължения:

1. да осигуряват редовното присъствие на детето в задължителното предучилищно образование, като уведомяват своевременно детската градина в случаите на отсъствие на детето;

3. редовно да се осведомяват за своите деца относно приобщаването им в детската градина ,развитието им в образованието и спазването на градинските правила;

4. да спазват правилника за дейността на детската градина, и да съдействат за спазването му от страна на детето;

5. да участват в процеса на изграждане на навици за самоподготовка като част от изграждането на умения за учене през целия живот;

6. да участват в родителските срещи;

7. да се явяват в ДГ след покана от учител, директор или друг педагогически специалист в подходящо за двете страни време.

(2) Родителите, чиито деца се обучават в самостоятелна форма на обучение по чл. 112, ал. 1, т. 2, както и в самостоятелна организация, са длъжни да гарантират постигането на целите по чл. 5, да осигурят необходимите условия за обучение, познавателни книжки, учебници и учебни помагала, както и да прилагат по свой избор методики и подходи, съобразени с възрастта, индивидуалните потребности и интересите на детето.

 

 

 

 

                                    Раздел  четвърти         ОТСЪСТВИЯ

 

АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.46/Съгл.Чл. 347. (1) от ЗПУО/ Родители, които не запишат децата си, подлежащи на задължително предучилищно или училищно образование, в детска градина или училище, се наказват с глоба в размер от 50 до 150 лв.

(2) Родители, които не осигурят присъствието на децата си, подлежащи на задължително предучилищно образование, записани в целодневна, полудневна или почасова форма на организация в детска градина или училище, или подлежащи на задължително училищно образование, записани в дневна, вечерна, дистанционна или комбинирана форма на обучение в училище, се наказват с глоба в размер от 50 до 150 лв.

(3) Родители, които не осигуряват присъствието на децата си в допълнителното обучение по чл. 124, ал. 2, се наказват с глоба в размер от 50 до 150 лв.

(4) При повторно извършване на нарушението по ал. 1, 2 и 3 глобата е в размер от 100 до 500 лв.

(5) Актовете за установяване на нарушенията по ал. 1, 2, 3 и 4 се съставят от длъжностни лица, определени от кмета на общината.

8. ) Отсъствията на децата от детска градина  се удостоверяват със заявление от родителя или  медицинска бележка.                                             

 

Глава пета

УПРАВЛЕНИЕ

ОРГАН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА

Чл.47/ Съгл.Чл. 258. (1)от ЗПУО/ Директорът на държавна и общинска детска градина, на държавно и общинско училище и на център за подкрепа за личностно развитие организира и контролира цялостната дейност на институцията в съответствие с правомощията, определени с държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.

Чл.48/Съгл.Чл. 259. (1) от ЗПУО/ В изпълнение на своите правомощия директорът издава заповеди                                                        

ПЕДАГОГИЧЕСКИ СЪВЕТ

Чл.49/Съгл.Чл. 262. (1)от ЗПУО/ Специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси в детската градина е педагогическият съвет.

 

(2) Педагогическият съвет включва в състава си всички педагогически специалисти и заместник-директорите без норма на преподавателска работа.

(3) Директорът на детската градина е председател на педагогическия съвет.

(4) В заседанията на педагогическия съвет с право на съвещателен глас може да

участват представители на обществения съвет, настоятелството, медицинското лице, което обслужва детската, както и други лица.

(5) Директорът на детската градина,  в качеството си на председател на педагогическия съвет, кани писмено представителите на обществения съвет и на настоятелството на заседанията на педагогическия съвет, като им предоставя възможно най-пълна информация по въпросите, които предстои да бъдат обсъждани.

 (6)Съгл.Чл.39,ал.2 от Наредба№5/изм.ДВ,бр.85/2.10.2000г.Педагог.съвет приема план за работа с родителите за всяка група ,който е неразделна част от настоящият правилник за дейността,който се актуализира всяка година при необходимост и настъпили промени.

ОБЩЕСТВЕНИ СЪВЕТИ

Чл.50/СъглЧл. 265. (1) от ЗПУО/ С цел създаване на условия за активни и демократично функциониращи общности към всяка детска градина се създава обществен съвет.

(2) Общественият съвет е орган за подпомагане на развитието на детската градина и за граждански контрол на управлението им.

Чл.51/Съгл.Чл. 266. (1) от ЗПУО/  Общественият съвет се състои от нечетен брой членове и включва един представител на финансиращия орган и най-малко трима представители на родителите на деца и ученици от съответната институция.

 (4) Председателят на обществения съвет се избира от членовете му.

 (5) Членовете на обществения съвет се определят за срок не по-дълъг от три години.

Чл.52/СъглЧл. 267 (1) от ЗПУО/  Общественият съвет се свиква на заседание най-малко 4 пъти годишно, като задължително провежда заседание в началото на учебната година.

 (3) С право на съвещателен глас в работата на обществения съвет на детските градини участва и представител на настоятелството.

(4) В заседанията на обществения съвет могат да бъдат канени и служители на институцията, на регионалното управление на образованието, експерти, на работодателите, на синдикатите, на юридическите лица с нестопанска цел и други заинтересовани лица.

Чл.53/Съгл.Чл. 268 (1) от ЗПУО /Директорът на детската градина има право да присъства на заседанията на обществения съвет и да изразява становище по разглежданите въпроси

Чл.54/Съгл.Чл. 269. (1) от ЗПУО / Общественият съвет в детската градина:

  1. одобрява стратегията за развитие на детската градина или училището и приема ежегодния отчет на директора за изпълнението й;

2. участва в работата на педагогическия съвет при обсъждането на програмите по чл. 263, ал. 1, т. 8 и 9от ЗПУО и при обсъждане на избора на ученически униформи;

3. предлага политики и мерки за подобряване качеството на образователния процес въз основа на резултатите от самооценката на институцията

 

4. дава становище за разпределението на бюджета по дейности и размера на капиталовите разходи, както и за отчета за изпълнението

5. съгласува предложението на директора за разпределение на средствата от установеното към края на предходната година превишение на постъпленията над плащанията по бюджета на училището или детската градина;

 

Глава шеста

ФИНАНСИРАНЕ

 

Чл.55/СъглЧл. 280 (1) от ЗПУО / Дейностите в системата на предучилищното и училищното образование се финансират със средства от държавния бюджет, бюджетите на общините, европейски фондове и програми и други източници.

(2) Със средства от държавния бюджет се финансират изцяло или частично дейностите, които са обект на държавна политика.

(3) Средствата от държавния бюджет са за:

1. издръжка на дейностите по възпитание и обучение на децата и учениците;

2. подпомагане на равния достъп и подкрепа за личностно развитие;

3. развитие на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие;

4. изпълнение на национални програми за развитие на образованието.

Чл.56/Съгл.Чл. 284. (1) от ЗПУО /Средствата за развитие на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие включват:

1. разходи за подобряване на материалната база;

2. средства за повишаване на качеството на обучението;

3. средства за развитие и за подпомагане на педагогическите специалисти по чл. 219, ал. 5;

4. библиотечно-информационно осигуряване;

5. други разходи, насочени към подобряване на физическата среда и на образователния процес.

Чл.57/Съгл.Чл. 293 (1) от ЗПУО /Собствените приходи на държавните и общинските детски градини, училища и центрове за подкрепа за личностно развитие са:

1. приходите от наем на недвижими имоти и движими вещи;

2. приходите от собствени земеделски земи и гори;

3. приходите от права на интелектуална собственост;

4. приходите от реализация на продукция и услуги от практическо обучение;

5. приходите от дарения и завещания;

6. други приходи, определени с нормативен акт.

Чл.58/Съгл.Чл. 298 (1) от ЗПУО/ Издръжката на децата в предучилищното образование в държавните и общинските детски градини и училища се осигурява със средства от държавния бюджет и със средства от общинския бюджет.

 

(1) Родителите не заплащат такси в случаите, определени с нормативен акт.

Чл.59/Съгл.Чл. 299 от ЗПУО/ Допълнителните услуги по чл. 68 в детските градини се заплащат при условия и по ред, определени с наредба на съответния общински съвет.

 

                                         ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1.При евакуация се използват всички входове и стълбища от всички / педагогически и непедагогически персонал / съгласно изработения план за евакуация.

§2. Всички външни лица са длъжни да спазват  вътрешния ред и ненарушаването на дейността на детското заведение.

 § 3. В сградата на детската градина не се допускат лица в нетрезво състояние, както и с домашни любимци  или оръжие.При арогантно и некоректно общуване и поведение с екипа на детското заведение ще се търси съдействието на съдебните власти и органите на реда.

§4. Не се допускат външни лица да влизат в помещенията по време на занимания , както и да пушат в района на детската градина.

§5.Не се разрешава ползването и влизането в санитарните възли от родители и външни лица.

§6..На територията на ДГ”Вълшебство” не се допускат прояви и действия подронващи авторитета на работещите в нея.

§7.Не се допуска носенето на лекарства от родителите.

§8/.Дете, което е болно и недоизлекувано и това е констатирано при сутрешния филтър от мед.сестра не се приема в детската градина.

§9.Представянето на мед.бележка от личен лекар след боледуване, удостоверяваща,че детето е здраво,не е в контакт със заразно болни и може да посещава детска градина е задължително .

§10. За празници и мероприятия в детското заведение не се допуска присъствието и воденето на деца , които са  в болнични или отсъстват по здравословни причини с цел опазване  здравето на останалите деца.

§11. Контактът с родителите при приемане и предаване на децата е задължителен ,а когато се наложи за децата да се поеме ангажимент от трето лице/приятел,колега или др./ това да се удостоверява с бележка или декларация  подписана собственоръчно от родителя.

§12.Децата се приемат сутрин до 9,00 ч.и  входната врата се заключва с цел безопасност. След позвъняване  се осигурява достъп .

§13.Нанасянето на щети върху материалната база се възстановяват от извършителя.

§14.  Във връзка с опазване здравето на децата, се забранява   внасянето на  почерпки,сладкарски изделия и др.в съответствие с &16,чл.18,ал.1 от Наредба 6/2011 г. за здрав.хранене,обн.в ДВ,бр.87

§15. Приемът в детското заведение се осъществява в съответствие със заповед и правила утвърдени от Община Бургас.

&16.Спазването на всички изисквания и мерки от родители и персонал във връзка с COVID-19 е задължително.

§ 17. Спазвайки разпоредбите на Община Бургас и нормативната уредба в детското заведение се сформират сборни групи през летния период , както и през учебно време , когато това се налага.

§18. В двете сгради на детското заведение функционира  външно и вътрешно видеонаблюдение, при спазване всички  законови изисквания.    

 

                                                  

§19.Персоналът на детската градина се инструктира за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд и удостоверяват направения инструктаж с подписите си в специални книги.

§20. Инвентарът се зачислява на персонала работещ в детската градина  от домакина срещу подпис в инвентаризационния опис Файлове за изтегляне:




Powered by Suzara design studio